internetový armádní magazín
Vývoj japonského bojového letounu páté generace
Japonské ministerstvo obrany odmítlo návrhy společností Lockheed Martin, Boeing i BAE Systems a rozhodlo o pokračování prací na japonském letounu páté generace F-3 čistě domácími silami, nebo za pomoci blíže nespecifikovaných evropských partnerů.
Japonsku se nepodařilo dohodnout na společném vývoji nového dvoumotorového víceúčelového bojového letounu s žádným z výše uvedených velkých hráčů světového leteckého a zbrojního průmyslu a měsíce úvah o produkci vývojových variant letounů YF-23 nebo hybridů F-22 a F-35 tak směřují nejspíše k ledu.
Je známo, že americká společnost Lockheed Martin navrhla Japonsku účast na vývoji velmi zajímavého hybridu F-22 a F-35, ale tento návrh byl zamítnut vzhledem k tomu, že americká vláda nebyla schopna nebo ochotna dát jasnou odpověď na možnost vývozu technologií letadla do Japonska. Další návrhy od Boeingu a BAE Systems v podobě případného obnovení vývojových prací na YF-23 nebo dodávek nových verzí F-15, respektive nových verzí strojů Typhoon byly příliš teoretické nebo nesplňovaly kritéria japonského ministerstva obrany.
Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že se pokusí spojit své síly s německo-francouzskými, případně britskými partnery pracujícími na letounech páté generace. Současně se však silně obává, že vývojový čas pro tato letadla nebude odpovídat jejich programu F-3, v jehož rámci se plánuje zahájení výroby nových letadel do roku 2030. Militarybox, CC BY-SA
japonský technologický demonstrátor letounu páté generace X-2 / foto: MO Japonska / CC BY.4.0
Diskusní téma: Vývoj japonského bojového letounu páté generace
—————
—————
—————
—————
Záznamy: 1 - 5 ze 5