internetový armádní magazín
Ruská 6. generace bojových letadel
V reakci na americké diskuse o přípravě letounů šesté generace v programech F-X a F/A-XX amerického vojenského letectva (U.S. Air Force) a amerického vojenského námořnictva (U.S. Navy) se v minulých dnech i oficiální představitelé Ruska nechali slyšet a informovali veřejnost o pracech na budoucích ruských strojích šesté a dokonce i sedmé generace. Je pochopitelné, že na nějaké bližší informace byli tito představitelé značně skoupí, protože se dá předpokládat, že je ani oni sami nemají. Vývoj běží neustále vpřed, ale v dnešní době stále ještě ani není zcela jasné, čím vlastně budou letouny šesté generace přesně definovány, a o té sedmé to platí dvojnásob.
Suchoj T-50
(foto: A. Beltyukov / CC BY-SA)
Rusové nyní finišují se zkouškami nového víceúčelového bojového letounu Suchoj T-50 patřícího do páté generace, v které zatím kraluje americký typ F-22A Raptor. Na rozdíl od Američanů, kteří za svoji prioritu pojali vlastnosti obtížné zjistitelnosti se Rusové daleko více soustředí na pokročilou avioniku, výzbroj a oblast, v které vždy před Američany mírně vedli, a to je aerodynamiku. Dá se předpokládat, že ruský stroj ve své konečné podobě poletí rychleji, dále a bude bezpochyby obratnější než jeho americký rival, bude disponovat promyšlenějšími a dokonalejšími soustavami průzkumu, varování a sebeobrany a bude od samého počátku široce použitelný v mnoha rolích. Nedostatek prostředků v ruské pokladně zapříčiněný propadem cen ropy a sankcemi, což jsou vlastně v obou případech výsledky amerického protiruského boje, však pravděpodobně zamezí jeho masové výrobě.
Tahounem vývoje v oblasti bojových letadel vždy byli a jsou Američané, kteří provokují ostatní k nějaké reakci. Jejich prohlášení a vývojové práce především u Rusů vyvolávají vždy nějakou odezvu. To platí i nyní, když ještě před dokončením projektu letounu páté generace se pouštějí do přípravy projektu letounu generace šesté. Konstrukční kancelář Suchoj předvedla vrcholným ruským představitelům svůj nástin koncepce nové stíhačky, který v sobě pochopitelně odráží i uvolněné, nebo jinak získané americké informace z projektů F-X a F/A-XX. Zatím co americké vize mají spíše tvar delty, tak ruské představy směřují spíše k tvaru talíře s mnoha lomy po okraji. Američané i Rusové zcela vypouštějí ocasní plochy, které jsou hlavním "krmivem" pro radiolokátory a zaměřují se na jiný systém řízení. Obě strany uvažují o aktivních systémech ochrany letounu na bázi laserů a obě strany také předpokládají možnost letu bez pilota.
Rusko se očividně nechce ve vývoji svých bojových letadel zastavit. Svými slovy to potvrdil i velitel ruských vzdušných a kosmických sil generál Bondarev, který uvedl, že kdyby se Rusko nyní zastavilo, zastavilo by se již navždy. Konkrétní konstrukční práce na ruském letounu šesté generace budou zahájeny během několika let a jeho prototyp by se mohl podívat do vzduchu před rokem 2030. Militarybox, CC BY-SA
Diskusní téma: Ruská 6. generace bojových letadel
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
Záznamy: 1 - 20 ze 20