internetový armádní magazín
Pákistán bude rozšiřovat vojensko-technickou spolupráci s Ruskem
Pákistán a Rusko předpokládají rozšíření vojenské spolupráce a další dodávky ruských zbraňových systémů do Pákistánu. V letošním roce také proběhne společné vojenské cvičení armád těchto států.
Podle představitelů ministerstva obrany Pákistánu, pákistánské letetecké jednotky očekávají další dodávky vrtulníků, protivzdušná obrana by ráda získala blíže nespecifikované protivzdušné systémy a pozemní vojsko se zajímá o dodávky ruských tanků.
Pákistán v minulosti, konkrétně od poloviny šedesátých let do začátku let sedmdesátých nakupoval zbraňové systémy v tehdejším Sovětském svazu. Koupil tehdy asi 150 tanků řady T-55, několik dělostřeleckých systémů a vrtulníků Mi-8. Pak nastala dlouhá pauza spojená se strategickým partnerstvím Sovětského svazu, později Ruska s Indií a rozporů v otázce aktivitit obou stran v Afghánistánu.
Mi-171 pákistánských ozbrojených sil
(foto: Asuspine / GNU-FDL)
Vojensko-technická spolupráce mezi Moskvou a Islámábádem byla obnovena po rozpadu SSSR, ale byla celkem omezená. Od roku 1996 do roku 2010 Rusko prodalo Pákistánu asi 70 vrtulníků Mi-17 (Mi-171).
V červnu roku 2015 byla zveřejněna zpráva, že Rusko může zahájit do Pákistánu dodávky bitevních vrtulníků Mi-35M. Od roku 2012 se také diskutuje o možnosti zapojení Ruska do modernizace 320 tanků T-80UD zakoupených Pákistánem na Ukrajině v letech 1997 až 2002.
Od roku 2014 vyjednává Pákistán o možnosti přímých dodávek ruských proudových motorů RD-93 pro lehké víceúčelové bojové letouny JF-17 Thunder, které jsou v Pákistánu vyráběny ve spolupráci s Čínou, která také dodává uvedené ruské motory. Militarybox, CC BY-SA
Diskusní téma: Pákistán bude rozšiřovat vojensko-technickou spolupráci s Ruskem
—————
—————
—————
—————
—————