internetový armádní magazín
Indie by proti Číně ráda postavila americké letouny F-22A Raptor
Vojenské letectvo Indie i přes indicko-ruskou dohodu o vývoji letounu páté generace FGFA na bázi ruského stroje Suchoj T-50 stále tajně pošilhává po amerických strojích Lockheed Martin / Boeing F-22A Raptor. Touha po amerických letounech je vyvolávána potřebou určité konfrontace s leteckými silami Číny, které se již velmi přiblížily přebírání nových domácích J-20 a J-31 a ruských Su-35S. Letouny J-31 a Su-35S by se za nějakou dobu mohl chlubit i další indický soused - Pákistán, a to není pro Indii příjemná situace.
F-22A Raptor
(foto: USAF / PD)
Spojené státy zakázaly vývoz svých nejpokročilejších stíhaček F-22A, a tento zákaz nevyjímá ani takové spojence jako je Izrael nebo Japonsko, natož pak Rusku nakloněnou Indii. Výrobní linka F-22A byla uzavřena na počátku roku 2012 po sedmi letech sériové produkce. Dala celkem 187 letadel, která by měla podle původních plánů zajistit americkému letectvu schopnost získat vzdušnou převahu na období několika desetiletí. Současné poznatky však naznačují, že tomu tak nebude, protože ruský "Raptorski" bude lepší než se čekalo.
USA původně plánovaly postavit více než 700 F-22A Raptor k náhradě letadel řady F-15, ale vzhledem k výrazným rozpočtovým omezením byl počet zredukován. Společnost Pratt & Whitney, která stále vyrábí malé množství motorů F119 pro F-22A uvádí, že je připravena ve velmi krátké době zdvojnásobit jejich produkci, pokud se americká vláda rozhodne znovu otevřít výrobní linku a koupit další Raptory.
Celkové náklady na výzkumný a vývojový program a výrobu 195 letadel F-22 včetně prototypů přišel na více než 67 miliard dolarů. Jedna letová hodina F-22A nyní stojí asi 70 tisíc dolarů, což třikrát více než je tomu u letounu F-16. Současný stupeň připravenosti Raptorů dosahuje až úctihodných 80%. Určitý problém je však údajně v tom, že F-22A může absolvovat v průměru maximálně dva lety za den, protože je potřebné ve speciálních hangárech kontrolovat stav povrchových absorbčních vrstev radarových vln.
Velká náročnost údržby F-22A byla jedním z hlavních důvodů k vydání příkazů na vývoj "podstatně levnějšího" stealth bojového letounu F-35 Lightning II. Jeho bojový potenciál je však zaměřen spíše na pozemní cíle a schopnosti vzdušného boje jsou omezené, což je asi tragická chyba, jejíž náprava se bude muset najít.
Řada představitelů U.S. Air Force a dalších vysoce postavených amerických činitelů nyní volá po obnovení sériové výroby stíhaček F-22A Raptor a možnosti jejich dodávek i do spřátelených zemí. To by mohl být i případ Indie, protože zde by mohl být uplatněn princip - "nepřítel mého nepřítele (Číny), je můj přítel". Militarybox, CC BY-SA
F-22A Raptor
(foto: USAF / PD)
Diskusní téma: Indie by proti Číně ráda postavila americké letouny F-22A Raptor
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
Záznamy: 1 - 12 ze 12